Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik
Dernek
Dernek Logosu Dernek Logosu


Yeni sitemizin tasarımı ve kullanışı nasıl
Anket Anket

Eklenti Kur
Radyo Radyo

KÖŞE YAZARLARI KÖŞE YAZARLARI

DÖVİZ KURLARI DÖVİZ KURLARI

Basın Bülteni Basın Bülteni

Kaydol
E-Bülten E-Bülten

EtkinlikEtkinlik Kayıt Formu Kayıt FormuEtkinliklere kaydolmak için tıklayınız
UlaşımUlaşım Krokisi Krokisi
SohbetSohbet Bölümü BölümüDolu dolu ve hoşça vakit geçirmek için
DavetDavet Bölümü BölümüTanıdıklarınızı çağırın sitemizi canlandırın
İletişimİletişim Formu Formuinfo@terzioglukoyu.com


Reklamlar Reklamlar

AŞURE GÜNÜ


Aşure Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Aşure Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenab-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kutsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir. Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Aşure Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Aşure Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır.


Aşure Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecir Suresinin ikinci ayeti olan "On geceye yemin olsun" ifadelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz.
Bazı tefsirlerimizde bu on gecenin Muharrem'in Aşuresine kadar geçen gece olduğu beyan edilmektedir. Cenâb-ı Hak bu gecelere yemin ederek onların kutsiyet ve bereketini bildirmektedir. Bugüne "Aşure" denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir. Bu ikramlar şöyle belirtilmektedir:
1. Allah, Hz. Musa'ya (a.s.) Aşure Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.
2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Aşure Gününde demirlemiştir.
3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Aşure Günü kurtulmuştur.
4. Hz. Âdem'in (a.s.) tevbesi Aşure Günü kabul edilmiştir.
5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Aşure Günü çıkarılmıştır.
6. Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semaya yükseltilmiştir.
7. Hz. Davud'un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.
8. Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.
9. Hz. Yakup’un (a.s.), oğlu Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.
10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.KÖYDE AŞURE GÜNÜ


Muharrem ayı içerisinde tutulan, Matem(yas) orucundan sonra aşure çorbası kaynatılır ve dağıtılır.


            Hz. Nuh’un gemisi karaya çıktıktan sonra, gemi içerisinde kalan erzakların hepsi(12 çeşit erzak) karıştırılarak, bir çorba yapılmış. O günden sonra bütün Nebiler zamanında da devam etmiş.


            Muharrem ayında 12 gün oruç tutulur. Bu 12 imamları temsil eder. 15 gün tutanlarda vardır. Matem orucunu, Şii olanlarda dahil, bütün Alevi Bektaşi kültüründen olanlar tutar.


            Yezit tellalla çağırtır derki ben ehli beytin(oniki imamın) neslini kestim. O zaman alevi zümresi yas tutar. İmam Zeynel: ‘De Mevran şehrinden bir seda gönderir’,        “Ey Ali’yi sevenler: Yezit yalan söylüyor Babam Hz. Hüseyin şehit olmuş, ben varım, Adım İmamı Zeynel’dir (Zeynel Abidin). Biz imam evladıyız hiçbir güç neslimizi kesemez” der. O zamandan beri oruç tutulur, kurbanlar kesilir. Tutulan oruç ve kesilen kurban imam Zeynel içindir. Oruç ve kurban sevincin simgesidir.


            Onikinci gün çorbalar yapılır. Çorbalara oniki tat verecek 12 çeşit malzeme katılır. Çorbaya katılan oniki çeşit Oniki imamları anımsatır. Her çeşit bir imamı anımsatmaktadır.
            Muharrem orucunun 12. günü Cem evinde toplanılır. Köylüce toplanan parayla kurbanlar alınır(mesela  bu sene 11 adet kurban alınmıştır). Alınan kurbanlar muharrem orucunun 12. günü dede tarafından doğalanarak kesilir. Evinde ayrıyetten kurban kesenlerde vardır. Evinde kurban kesenler, kurban etinden cem evine getirir ve diğer kurban etlerinin arasına katarlar. Her evde Gömbe(ekmek türü) yapılır. Cem evine getirilecek gömbe 12 kat hamurdan yapılmaktadır. 12 kat hamur Oniki imamları anımsatmaktadır. Öğleden Sonra saat 14.00–14.30 gibi köy halkı cem evinde toplanır. Getirilen gömbeler bir araya konur. Gömbeler kesilmeden önce Dede tarafından doğalanır, sonra kesilir. Kurban eti kemiksiz olarak hazırlanır. Kemikler toprağa gömülür.  Dede dualar okur ve gerekli inançları yerine getirildikten sonra Kurban eti ve gömbe dağıtılarak oruç açılır. Cem evinde toplanmak aynı zamanda Birlik ve Beraberliği, Dostluk ve Kardeşliği, Yardımlaşma ve Dayanışmayı simgelemektedir.


 


ONİKİ İMAMLAR


1. Hz. Ali, 2. İmam Hüseyin, 3.  İmam Hasan, 4. İmam Zeynel, 5. Muhammed Bakır


6. İmam Caferi Sadık, 7. Musayı Kazım, 8. İmam Rıza, 9. İmam Takı, 10.Ali ül Naki


11.Hasan ül Askeri, 12.Muhammed eyti ül Resul


Oniki imamlar Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma’dan doğan Hasan ile Hüseyin’in babaları Hz. Ali’den başlayarak oğuldan oğla geçen bir sülaledir.


Oniki gün tutulan oruç, Oniki imam içindir. Her imam için bir gün tutulur. Kadınlar arife günüde oruç tutarlar. Bu kadınların Fadime için tuttukları gündür, kadınlar on üç gün tutarlar. Oruç çift sayıda tutulur.(2,4,6,8,10,12 gün). Tek sayıda tutulmaz.


Not: Aşure günü ile ilgili belirtilenler Terzioğlu Köyünde gerçekleştirilmektedir.


                                                                                                   Yazan: Sabahattin TERZİYORUM GÖNDERYORUM GÖNDER
  Adınız Soyadınız :
  Mesajınız :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız. Maksimum 500 karakter

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi :0,0312

© 2009 terzioglukoyu.com
Terzioğlu Köyü Web Portalı http://www.terzioglukoyu.com

Tam Ekran